Щастлив финал на спасителната операция в Тихия океан
Преди няколко дни стана дума, че от експедицията на два балсови сала в Тихия океан “Кон Тики 2” е изпратен сигнал за бедствие. Координационният център на Чилийската морска спасителна служба веднага установи връзка с най-близкия съд, който би могъл да се притече на помощ. Тъй като саловете се намираха далеко от стандартните маршрути, участниците се настройваха психически за дълго чакане. Но им провървя – само след 12 часа край сала “Рахити Тане” се появи търговският кораб “Hokuetsu Ushaka” с капитан Сун Гуг Юн, превозващ дървен материал и пътуващ към чилийското пристанище Калбуко. Успешно евакуирайки екипажа на “Рахити Тане”, корабът “Hokuetsu Ushaka” продължи още по на юг, за да стигне и до сала “Тупак Юпанки”.
Капитаните на двата сала – Ола Боргфиорд (Ola Borgfjord) и Сигне Мелинг (Signe Meling), които изключително се вълнуваха от създалата се ситуация, бяха поразени от безупречните маневри, осъществени от капитана на кораба с водоизместване 49 000 тона и дължина 210 метра. “Hokuetsu Ushaka” застана толкова близо до саловете, че екипажът му хвърли въжета на борда им. Дължината на този съд е сравнима с височината на небостъргач, а има само един винт, т. е. маневрирането не е никак лесно. Огромният корпус на “Hokuetsu Ushaka” спираше вълните при швартоването на саловете към борда му. По спусната 16-метрова въжена стълба участниците в експедицията много бързо се оказаха на кораба. Оборудването бе вдигнато със специално въже от екип, който направи дори невъзможното, за да спаси всичко необходимо.
Евакуация…
Спасителната операция, както стана дума, бе повторена два пъти по блестящ начин, с всички мерки за сигурност. Чрез съобщения, които стигат до света по всички възможни канали, 14-те участници във втория етап на експедицията “Кон Тики 2” от Великденския остров към Чили благодарят на капитана и на екипажа за професионализма и радушното им приемане на борда.
Сигналът за бедствие и за търсене на помощ от саловете в експедицията “Кон Тики 2” дойде след 115 дни в океана, след старта преди 4 и половина месеца. “Тупак Юпанки” и “Рахити Тане” са направени от по 11 ствола на балсово дърво и от по 10 напречни греди, свързани помежду с по около 2 километра въжета от естествени влакна – според технологията на древните жители на Южна Америка. Десетки хиляди вълни се стовариха върху тях (някои стигаха височина 6 метра). През тази година ефектът Ел Ниньо (квазипериодично климатичнои явление, повтарящо се през приблизително пет години в тропическите части на Тихия океан, характеризирашо се с покачване на температурата на повърхностните води в източните тропически части на океана – бел. пр.) бе изразен много ярко. Това постоянно натоварване 16 седмици наред доведе до износване на въжетата. В тежки условия екипажите успяха да сменят по около 150 свързвания, но за повече нямаха сили и възможности. И ветрилното стъкмяване започна да създава опсности. За да бъде предотвратена сериозна авария, (например, падане на мачтата по време на шторм), участниците решиха да извършат евакуация в контролирани условия – през деня и при добро време.
След два дни на борда на “Hokuetsu Ushaka” участницте в експедицията “Кон Тики 2” с цялото им оборудване и сала “Тупак Юпанки“ се прехвърлиха на кораба на чилийската брегова охрана “Pilot Pardo” с екипаж от 43 души. “И двете спасявания в рамките само на една седмица бяха проведени безупречно” – твърдят спасените.
“На “Pilot Pardo” ни сервираха пилешко и вино. Сега почиваме на истински удобни, меки легла и се възхищаваме от професионализма на чилийските служби. Тези момчета вършат работата си отлично. Само за няколко минути ни взеха от “Hokuetsu Ushaka” с гумена лодка и ни вдигнаха на борда на 80-метровия “Pilot Pardo”. В пристанището Талкауано трябва да пристигнем утре (днес, понеделник, 21 март) около 10 часа” – писаха вчера капитаните на двата сала.
Те подчертават изключителната помощ на Чилийските военно-морски сили или т. нар. Чилийска Армада. През октомври м. г., месец преди началото на експедицията “Кон Тики 2”, се състоя срещата им с представител на чилийския ВМФ в щаб-квартирата му във Валпарайсо. С чилийските военни моряци бе поддържана всекидневна връзка. Те помогнаха изключително много при акостирането на двата плавателни съда по древен образец на Рапа Нуи или Великденския остров.
Експедицията “Кон Тики 2” е пример за безпрецеденстно сътрудничество. Балсовите трупи бяха доставени от Еквадор и предоставени от фирмата “AirexBaltekBanova”. Бяха превърнати в салове от корабостроителницата на Перуанските военноморски сили. След това стигнаха до остров Пасха. И накрая бяха спасени от Чилийската Армада по обратния им път от Великденския остров към Южна Америка. А участници в двата екипажа във всеки от двата етапа (до Великденския остров и обратно) бяха представители на Норвегия, Великобритания, Канада, Нова Зеландия, Швеция, Чили, Перу, Мексико и Русия.