Предмусонният сезон е в разгара си
В ход е комерсиалният щурм към Еверест. На върха от началото на сезона са били около 330 души. Само на 20 май т. г. до най-високата точка на Земята стигнаха около 50 души. За съжаление, по склоновете на “Третия полюс” в последните дни загинаха трима души.
Първата тазгодишна жертва беше Анг Пхурба Шерпа (Ang Phurba Sherpa), участник в шестчленния екип, който обработаваше с парапети Класическия маршрут към Лхотце. Вчера информационните агенции съобщиха за нови две – този път сред клиентите на комерсиални експедиции.
На слизане от върха, след изкачването му, починаха холандецът Ерик Арнолд (Eric Arnold) и австралийката Мария Елизабет Страйдъм (Maria Elizabeth Strydom). Двамата бяха останали без сили и у тях личаха симптоми на височинна болест. Холандецът почина в нощта на петък срещу събота след слизане до лагер 4, австралийката – вчера, неделя, по пътя от лагер 4 към лагер 3.
Също на 20 май бе записан дамски рекорд на Еверест – Лхакпа Шерпа (Lhakpa Sherpa) изкачи върха за седми път. Тя е родена в Непал, но от години живее в Съединените щати, в Хартфорд, щата Кънектикът. Нейният седми успех на Еверест бе постигнат по Китайския маршрут от север. Личната и планинарската история на Лхакпа е твърде сложна и драматична*. Непалката, чиито шест досегашни успеха на “Третия полюс” не бяха отбелязани дори от Wikipedia, беше съпруга на имащия американско гражданство румънец Джордже Диймъреску (George Dijmarescu) – същият, който си позволи необяснимо злостни и неверни коментари по повод българската национална експедиция на Еверест през 2004 г. и след смъртта на Петър Унжиев на К-2 през 2010 г. Лхакпа Шерпа и Диймъреску бяха в бизнеса с комерсиалните експедиции. Тяхната връзка завърши в базовия лагер на Еверест с ръкопашна схватка за изясняване на отношенията – Димяреску си позволи да удари Лхакпа, след което беше пребит от нейните сънародници – шерпите. И това сложи край на хималайската му кариера. Казват, че оттогава не смее да посещава Непал.
Снимка: Пракаш Матхема/ AFP/ Getty Images
Photo: Prakash Mathema/ AFP/ Getty Images
Мъжкият рекорд по за най-голям брой изкачвания на Еверест принадлежи на шерпите Апа (Apa Sherpa) и Пхурба Таши (Phurba Tashi), които са били по 21 пъти на върха.
А първото за сезона изкачване на Еверест от север бе реализирано няколко часа преди Лхакпа Шерпа и компания, в 03.00 часа през нощта, от Чатур Таманг (Chatur Tamang), директор на агенцията “Makaluextreme”. В 04.00 часа на върха от север стъпи Ирина Галай, съпровождана от гида Виктор Бобок. Тя е първата представителка на Украйна, която се поздравява с успех Еверест. При това, както посочва президентът на Украинската федерация по алпинизъм Генадий Копейка – на рождения си ден.
Струва си специално да отбележим изкачването без кислород на иранския алпинист Азим Гейчисаз (Azim Gheichisaz) на 19 май т. г. от юг, от територията на Непал. Той е бил веднъж на Еверест – през 2005 г., също без кислород. Има в актива си 12 осемхилядника, а до Хималайската корона, т. е. до изкачването на всичките 14 главни върха с височина над 8000 м, му остават Лхотце и Манаслу. Гейчисаз ще се отправи към Лхотце след няколко дни почивка. Същия ден, по време на поставяне на парапети по Класическия маршрут към Лхотце, загина след подхлъзване и падане непалецът Анг Пхурба Шерпа (Ang Phurba Sherpa).
Дхаулагири
Информирахме за първото стигане до Дхаулагири през този сезон – на 19 май, реализирано от испанския алпинист Алберто Сераин (Alberto Zerain). За съжаление, на слизане от върха, на 7600 м – по всяка вероятност в резултат на сърдечна недостатъчност – загина действащият с кислород 42-годишен индиец Раджиб Бхатачария (Rajib Bhattacharya). Според последни съобщения, 77-годишният испанец Карлос Сория (Carlos Soria), който иска да стане най-възрастният притежател на Хималайската корона, до която му остават Дхаулагири и Шиша Пангма, се е отказал от по-нататъшни опити е напуснал района на базовия лагер.
Манаслу
С неуспех завърши опитът за премиерно изкачване в алпийски стил по северния гребен на словака Петер Хамор (Peter Hamor) и румънеца Хория Колибъшану (Horia Colibășanu). Двамата се отказаха поради огромната лавинна опасност.
На водещата снимка – обсадата на Еверест
Снимка/ photo: Furtenbach Adventures
–––––––––––
*Повече за личната история на Лхакпа – на сайта на списанието “Outside”: