Курт Димбергер отново идва в България
След като бе официален гост на Деветия международен фестивал на планинарския филм в Банско през 2009 г., легендарният австрийски алпинист отново ще гостува нашата страна. Този път негов домакин ще бъде Стара Загора.
Курт Димбергер на тържествата в Катманду по случай Златния юбилей на Дхаулагири, до него е председателят на Непалската федерация по алпинизъм Анг Тсеринг Шерпа
Курт Димбергер пристига на 1 юни т. г., почти веднага след посещението си в Катманду, където участва в тържествата по случай 50-ата годишнина от премиерата на Дхаулагири (8167 м). На следващия ден ще посети Розовата долина (негова мечта от детинство) и Долината на тракийските царе в околностите на Казанлък. На 3 юни преди обяд ще бъде приет от областния управител Йордан Николов. Вечерта от 19.00 часа е неговата презентация на тема “Хималайските алпинизъм вчера и днес – 50 години от първото изкачване на Дхаулагири”*. В последния ден от пребиваването си ще посети Пловдив и Бачковския манастир.
Курт Димбергер (роден на 16 март 1932 г. във Филлах, Каринтия, Австрия) e единственият жив алпинист (другите са Гялцен Норбу Шерпа и Херман Бул), който има две първи изкачвания на осемхилядници в Златната епоха на хималайския алпинизъм.
Между 1956 и 1958 г. с постоянния си партньор от онова време Волфганг Щефан изкачва три от най-знаменитите северни стени в Алпите – на Айгер, Матерхорн и Гранд Жорас. През 1958-а с Франц Линднер преминава гребена Пьотере на Монблан.
На 9 юни 1957 г. стъпва на Броуд пик (8047 м) със сънародниците си Фриц Винтерщелер, Маркус Шмук и Херман Бул. Три години по-късно, на 13 май 1960-а, е на Дхаулагири (8167 м) заедно с Петер Дийнер, Ернст Форер, Албин Шелберт, Ниима Дорджи Шерпа и Наванг Дорджи Шерпа. През 1967 г. прави първото изкачване на Западния връх на Тирич Мир (7338 м) в Хиндукуш, действайки в алпийски стил.
Курт Димбергер е последният човек, който е видял Херман Бул преди неговото падане със снежна козирка и безследно изчезване на Чоголиза през 1957 г. Преживява нова трагедия в черната за световния хималаизъм 1986 г. На 4 август с. г., в късните часове на деня, стъпва на K-2 (8611 м) – най-трудния и най-красивия между осемхилядниците, с приятелката си Джули Талис. На слизане двамата бивакуват принудително на 8000 м. Следващата нощ Джули умира, по всяка вероятност от белодробен оток. Курт оцелява с цената на тежки измръзвания, които водят до ампутации на пръстите на ръцете му.
През 2000 г. изкачва вулкана Котопакси (5897 м) в Еквадор.
Курт Димбергер е бил кинооператор по време на почти всички експедиции, в които е участвал и се ползва със заслужената слава на един от най-добрите в тази област. Заедно с Джули Талис са смятани за най-добрия височинен снимачен екип. Носител е на отличия от най-големите фестивали на планинарското и документалното кино (Тренто, Грац, Ле Диабльоре и др.). Филмът “Източната стена на Еверест” (“Everest Eastface”, USA 1981, Kurt Diemberger, 20’) му донася една от най-престижните световни награди в областта на кинематографията – EMMI (както и наградата за най-добър експедиционен филм от Кинофестивала в Сан Себастиян, Испания).
Той е и великолепен писател. На перото му принадлежат книгите: “Summits and secrets”, 1991. Translated into English by Hugh Merrick, “Spirits of the Air”, 1994, “K2 : Challenging the Sky”, 1997, “The Kurt Diemberger Omnibus”, 1999, “K2. Traum und Schicksal”, 2001 (на немски). По всяка вероятност една от тях ще се появи на български.
Организатори на посещението са:
Община Стара Загора,
Областна администрация Стара Загора,
Туристическо дружество „Сърнена гора“
Сдружение „Международен фестивал на планинарския филм“.
–––––-
*В залата на библиотека “Захарий Княжевски” (Стара Загора 6000, бул. Руски № 46, тел. 042 648 131, e-mail: lib-sz@prolink.bg , snmlib@abv.bg, //www.szlib-zk.eu/)